Rudolf Steiner 1908-ban kezdte meg bibliai tárgyú előadássorozatát. Ezt a ciklust 1910 augusztusában tartotta. Hangsúlyozza, hogy ezeknek az ősi kútfőknek a közlései pontosan megegyeznek a modern szellemtudományos kutatás eredményeivel, és különösen ebben a ciklusban a legnagyobb elismerés hangján szól arról az ősi bölcsességről, amelynek alapján a Genezis íródott. Itt minden szó a helyén van, sem elvenni belőle, sem hozzátenni nem lehet - mondja, és ha jelenkori tudomány és teológia egyes helyekkel nem tud mit kezdeni, ez nem azért van, mert a szöveg homályos vagy netán pontatlan, hanem azért, mert ma már csak nagy nehézségek árán tudunk belehelyezkedni abba a nyelvezetbe, amelyen ez a kútfő keletkezett.
A mai ember logikusan gondolkodik, és mindent ezen keresztül próbál megközelíteni. Ezt a képességünket Arisztotelész óta fokozatosan sajátítottuk el, és ma már el sem tudjuk képzelni, hogy korábban ez másként is lehetett. Pedig az ókor embere még képtelen volt arra, hogy gondolatait úgy fűzze össze, ahogy ezt ma teszük, inkább ösztönösen, mintegy mitológikusan gondolkodott, képek hatottak rá, és ezek alapján alakult ki benne a megfelelő elképzelés az adott dologról.
A régi nyelvek is ehhez igazodtak. Minél régebbre megyünk vissza valamely nyelv vizsgálatánál, annál több nehézségbe ütközünk a megértést illetően, mert az ősi nyelvek szavaiban és kifejezéseiben még sokkal több volt a képszerű, szimbolikus elem. A mai nyelvek logikusak és tárgyszerűek, szemben a régiekkel, amelyek fogalmai sokkal kevésbé voltak egyértelműek és körülhatárolhatóak, inkább érzés- és kedélyvilágra hatottak. Így volt ez az óhéber nyelvvel is, amelyen az Ószövetséget írták. Ezért a bibliai szövegek logikával nehezen közelíthetők meg. Ma hajlamosak vagyunk arra, hogy a Bibliában olyan események gyűjteményét lássuk, amelyek szóról-szóra úgy történtek meg, ahogy ott szerepelnek, s ha ezek mai gondolkodásunk számára képtelenségeknek tűnnek, primitív meséknek, fantáziálásnak tartjuk őket.
Hogy ez mennyire nem így van, sőt, hogy igen mély értelmű bölcsesség nyilatkozik meg ezekben a szövegekben, ezt próbálja meg megértetni velünk ez az előadássorozat. A vállalkozás nem könnyű, mert azt kell megkísérelnünk, hogy egy egészen másféle képi világba helyezkedjünk bele. De ha elfogulatlanul és megfelelő belső tisztelettel nézünk a Genezis írójára, ez segíteni fog bennünket abban, hogy közelebb kerüljünk ennek az ősi szövegnek a megértéséhez.