Rudolf Steiner életművében különleges helyet foglalnak el az 1922-24-es évek úgynevezett „munkásoknak tartott előadásai”. Ezek témájukat tekintve nem zárt előadásciklusok voltak, és nem is az antropozófiát már jól ismerő hallgatósághoz szóltak. Keletkezésük története az, hogy amikor a svájci Dornachban az Antropozófiai Társaság székhelyének, a Goetheanumnak az építése folyt, Rudolf Steiner az ott dolgozó munkásoknak a kezdetben kötetlen beszélgetések nyomán és az érdeklődés hatására előadásokat kezdett tartani, amelyek végül rendszeressé váltak. A kérdések és témák spontán módon merültek fel, a résztvevők igényeinek megfelelően, amit Steiner mindig szemmel tartott, és azokhoz igazodva fejtette ki az antropozófia világképét.
A NYOLCADIK kötet tartalmából:
Különösen figyelemre méltó a „Munkás-előadások” atmoszférája, az a frissesség és közvetlenség, ami belőlük árad. A nyolckötetnyi, összesen 113 előadás kitűnik abban, ahogyan hidat ver a hétköznapi élet kérdései és a már tisztán szellemi témák között, vagyis ahogyan a látható világra irányuló mergismerésünket fokról fokra és szinte észrevétlenül átvezeti a nem látható világ megismerésébe.
Kozmoszteremtés és emberteremtés. A Föld-fejlődés Szaturnusz-, Nap- és Hold-korszaka. Föld-teremtés, emberkeletkezés. A Föld rétegei és kövületei. A kínai és az indiai kultúra eredete és sajátossága. Az élelmiszerek viszonya az emberhez. Nyers táplálék és vegetarianizmus. A gyermek táplálkozása. A bolygók befolyása az állatokra, növényekre és kőzetekre. Az időjárás és okai. A Föld és a Hold alakja és keletkezése. Vulkántevékenység. Honnan származik az ember?