Károlyi Mihály életpályájának tragikus fejezete az ellene indított hűtlenségi per, amelyben bírói úton hazaárulónak, országvezetőnek nyilvánították és megfosztották hatalmas vagyonától. Az igazságtalan megbélyegzés erkölcsi és anyagi súlya, keserűsége és fájdalma Károlyi Mihály életét negyedszázadon át beárnyékolta, sújtotta feleségét és gyermekeit.
A szerző - eredeti periratok és dokumentumok alapján - e hírhedt hazaárulási per történetét eleveníti fel. Megvilágítja kül- és belpolitikai hátterét, az érdekeltek személyes indítékait. Erénye a munkának, hogy sok tényanyagot és adatot ismertet - mint pl. a népbiztosperben halálra ítéltek tanúvallomásait, a nemzetgyűlés képviselőinek tirádáit, diplomáciai közbelépéseket a kulisszák mögött, a zárolt Károlyi-vagyon körüli mesterkedéseket, az ügyvédek által beterjesztett okmányokat stb. -, amelyek egy részére a történetírás nem figyelt fel eddig.
Az író rendszerbe foglalja a per sorozatos, súlyos törvénytelenségeit, történelemhamisításait, ellentmondásait, jogi tarthatatlanságait. Osztályindítékainak leleplezésével az ellenforradalmi rendszer legkevésbé szélsőségesnek tartott bethleni korszakát jellemzi. A téma rendkívül izgalmas, fordulatos. A peres eljárás bonyolult szövevényét sikerült közérthetően a széles olvasóközönség számára élvezhetővé tenni.