Nehéz feladatot tűztem ki magam elé, amikor az 1978 végén megjelent "Börtönvilág Magyarországon" c. munkámban azt az igéretet tettem, hogy egy következő könyvben folytatni fogom az 1945-1956 közötti idők börtönvilágának ismertetését. Ennek megírását két esztendőre terveztem s azóta öt év telt el. Be kell vallanom, hogy sok mindennel nem számoltam, főleg a rendelkezésemre álló idővel és azzal a ténnyel, hogy az évek múlásával a mindennapi élet, a hivatásbeli elfoglaltság sokkal komolyabb követelmények elé fog állítani, mint azt annak idején elképzeltem. Ezért a késésért kérem az olvasó megértését és elnézését.
A "Szovjetvilág Magyarországon 1945-1956" az ország szovjetizálásának első tíz esztendejéről szól, a tiszavirágéletű demokrácia felszámolásáról, a proletárdiktatúra megteremtéséről, a sztalini-rákosi világ kegyetlen és émelygős korszakáról és főképpen a Szovjet Katonai Bíróságok által elítélt magyar hazafiak misztikumig eltitkolt kiszállításáról, rabszolgamunkájukról és tragikus életükről a Szovjetunió kényszermunkatáboraiban. Lehetséges, hogy ez lesz az első híradás a szibériai sztyeppéken domborodó magyar sírok halottainak szomorú sorsáról.
A könyv második részében a Rákosi-kor börtönvilágának azon jogtalanságairól írók, melyek a Börtönvilág Magyarországon c. első könyvemből kimaradtak. Itt hangsúlyoznom kell az adatgyűjtés nehézségeit. Számomra különböző forrásmunkák nem álltak rendelkezésre. Minden adatot, esetenként szinte betűről-betűre kellett összegyűjteni, többször ellenőrizni, amennyiben ilyenre egyáltalán alkalom adódott. Voltak elkerülhetetlen tévedések, de eltekintve kisebb elírásoktól, hibáktól, örömmel kell megállapítanunk, hogy a Börtönvilág Magyarországon száz és száz adata között, a nevek és események időrendjében alig akadt komolyabb tévedés! A szükséges helyesbítéseket a könyv 2. részében közöljük.