Lengyelország beláthatatlan tájai, nagy erdőségei, tóvidékeinek labirintusa és borostyánköves tengerpartja nem akármilyen élményeket ígérnek az odautazóknak. A magas hegyek valószínűtlen világától észak felé haladva a tengerparti dűnékig szebbnél szebb városok, középkori várak, nagyvonalú kastélyok és gazdag múzeumok késztetik megállásra a turistát. Bástyás óvárosok patinás utcáin és terein bolyonghat kedvére régi patríciusházak címerei között, magas várfokokról tekinthet szét a messzi vidéken, gazdag pompájú székesegyházakban gyönyörködhet, igazi őserdőket láthat, s közben frissítő hajóutakon pihenheti ki egy-egy útszakaszt fáradalmait.
Ha érdeklődik a múlt iránt, az ország déli részében magyar emlékek után kutathat, hiszen a lengyel és a magyar nép története az évszázadok során nemegyszer szorosan összekapcsolódott, s a XVI. századi Krakkó például igen fontos szerepet játszott a magyar művelődéstörténetben. Az pedig, akit elsősorban különféle építészeti stílusok érdekelnek vagy éppen a népművészet, szintén gazdag vadászterületre lel, olyan stílusváltozatokra, olyanegyedi és különös alkotásokra bukkanhat, amilyenek csak lengyel földön találhatók.
Ez a könyv a baráti Lengyelország megismeréséhez kíván segédkezet nyújtani, anélkül, hogy megfosztaná a turistát a kalandos egyéni felfedezés örömétől. A műemlékekben gazdag és nagykiterjedésű ország látnivalóinak ismertetése ugyanis már csak a könyv terjedelme miatt sem tarthat számot a teljességre, marad tehát elég felfedezni való.
az immár második kiadásban megjelent kötet a Panoráma-kiadványok hagyományaihoz híven az első, úgynevezett általános részben, rövid áttekintést ad Lengyelország földrajáról, történelméről, művészetéről, irodalmáról, s egy pillanatnyi bekukkantást enged a lengyel konyhaművészet titkaiba. Második része, az útikalauz-fejezet pedig az ország déli részéből indulva az óramutató járásával ellenkező irányban vezet végig az ország tájain. Mindenekelőtt a Magyarországhoz oly közel álló Krakkót ismerteti, majd a Tátra és a Keleti-Beszkidek vidékét és a műemlékekben gazdag Lublini-hátságot. Ezután Varsó látnivalóival ismerkedünk meg, majd keresztül-kasul bebarangoljuk a Mazury-tóvidéket, s innen a tengerparton végighaladva jutunk el Kujávia és az úgynevezett Nagy-Lengyelország tájaira. A fejezet végül szintén délen, Szilézia ismertetésével zárul. A szerző arra is gondosan ügyelt, hogy kirándulási és túrajavaslatokkal bővítse a látnivalók körét, s hivatkozásaival arra is módot ad, hogy az utas saját kedve szerint módosítsa vagy alakítsa ki útiprogramját.
A harmadik fejezet az utazáshoz nélkülözhetetlen gyakorlati tudnivalókat tartalmazza, különféle információkat és jó tanácsokat, amelyek a rövid útiszótárral együtt remélhetőleg hathatósan segítik a turista tájékozódását. Mind az utas, mind az olvasó bizonyára hasznosnak találja majd a kötet végén álló betűrendes helynévmutatót, hisze megkönnyíti eligazodását magában a könyvben is.