Minden kiadó számára nagy örömet jelent, ha könyvei több kiadást is megérnek. A Magyar Települések Enciklopédiája 1999 karácsonyára került a könyvpiacra - első köteteként az általunk megálmodott Magyarország Kézikönyvtára sorozatnak. A CEBA KIADÓ ezzel a 25 kötetre tervezett monstre sorozattal kívánta a maga ezredfordulós „névjegyét" letenni. Rajtunk kívülálló okok miatt a „névjegy" egyelőre hat kötetre sikeredett.
Az enciklopédia - tudomásunk szerint - az első tömör összefoglalója Magyarország megyéinek, városainak, községeinek - legalábbis száz év óta. Mint az első kiadás előszavában beszámoltunk róla - hatalmas tudásanyag áll a 870 oldal mögött. Az 1996-2000 között megjelent Magyarország Megyei Kézikönyvei 28 kötetbe zárt 20.000 könyvoldala képezte a szerkesztés alapját. Az első kiadás még tartalmazott a települési szócikkek végén egy hivatkozást a megyei kézikönyvek megfelelő oldalaira - de ezt a mostani 2. kiadásnál már elhagytuk. A megyei kézikönyveink ugyanis az elmúlt 4-5 évben elavultak, adattárai jelentős részei használhatatlanná váltak. A sorozat megérett a második kiadásra de ez már egy más történet lesz.
A Magyar Települések Enciklopédiája javított és bővített második kiadását tarja kezében a Kedves Olvasó, amely a mi nézőpontunkból az új évezred (szerényebben: az új évszázad) nyitányát jelenti. Ünnepi alkalomra készült! A 2002. október 20-i önkormányzati választásokkal lezárul az általunk millenniumi időszaknak nevezett 1998-2002-es választási ciklus.
Ellentmondásos négy évet hagyunk magunk mögött, amely azonban kérlelhetetlenül bekerül az ország 1000 + 2 éves történelmébe. Sokak szerint egy államalapításhoz mérhető esemény előtt állunk - Magyarország rövidesen az Európai Unió tagja lesz - bekerülünk abba az országcsoportba (föderációba, konföderációba???), ahová ezer éven keresztül tartozónak vallottuk magunkat. Ismerve a több évtizede folyó szakmai vitákat, olvasva az Unió elvárásait - minden jel szerint végéhez közeledik a másik ezer éves történet: Magyarország megyéinek története..., a királyi vármegyék, a nemesi vármegyék, az „új nemesi" (vár)megyék története.
Lehetséges, hogy enciklopédiánk az utolsó olyan munka, amely történelmünk e megcsontosodott szegmensét még együtt mutatja be. A következő kiadás már hét fejezetet fog csak tartalmazni - a hét régióét?! Lehetséges, hogy megszűnnek a mostani értelemben vett önkormányzatok is - egy-egy kistérséget egy-egy önkormányzat fog csak irányítani. Megszűnik a 3200 „mini köztársaság"? (Hallottunk olyan polgármesteri kijelentést, hogy a helységnévtáblánál megszűnik a törvények hatálya - a táblákon belül Ő írja a törvényeket.)
Nagyon sok a kérdés, nagyon sok a kétely...
Nem hivatásunk állást foglalni a fenti kérdésekben, de egyben őszintén bízunk : egy modern európai ország polgárai leszünk, egy olyan komfortos országé, amelyben jó élni, amelyben jó dolgozni, amelyben megszűnnek a helyi „kiskirályok életterei", amely folyamatosan és töretlenül gyarapodik ... és amelyben indifferens lesz, hogy ki a polgármester, ki a közgyűlési elnök, ki a miniszterelnök...
Azzal az óhajjal bocsátjuk útjára a Magyar Települések Enciklopédiája második kiadását, hogy járuljon hozzá az ország jobb megismeréséhez, rejtett gazdagságunk feltárásához, történelmünk és jelenünk megértéséhez és pozitív „mi tudatunk" erősítéséhez.