A népszerű angol író e három regénye közül kettő - saját megfogalmazása szerint - "szórakoztató történet", a harmadik pedig "komoly" irodalmi mű. A Merénylet a harmincas években játszódik. Meggyilkolnak egy közép-európai minisztert, s a bűntett világháborús válságot robbant ki, katonai mozgósításokra, polgárvédelmi gyakorlatokra kerül sor. Ebbe a zűrzavaros és veszélyes helyzetbe csöppen bele egy ártatlan fiatal lány, akinek a katalizátor szerepe jut: hatására a merénylő jelleme éppúgy megváltozik, mint az őt üldöző detektívé. Csak az nem nyerhet feloldozást, aki a velejéig rossz: aki üzleti érdekeiért az egész világot hajlandó végveszélybe sodorni.
Szintén "szórakoztató történet" az Utazások nagynénémmel. Augusta néni történetei olyanok, mint egy amerikai magazin, mondja Greene. A megkezdett elbeszélés abbamarad a lap alján, hogy reklámok, szexfotók, szórakoztató színes anyag után folytatódjék tovább. A bravúrosan megírt, bohózatba illő jeleneteket a szerző fanyarul lehiggadt filozófiája szövi át.
A tiszteletbeli konzul akár összegzése is lehetne Greene életművének. A forradalmárrá lett volt papban, a forradalmakban csalódott, közönyössé züllött orvosban és a részeges vén konzulban Greene élesen megrajzolt alakokat teremt, amelyek a regény végsőkig feszített nagy jeleneteiben könnyűszerrel képesek hordozni a szerző súlyos mondanivalóját: az elnyomottak jogairól, az igazságról, az erőszakról, a szeretetről és a szerelemről, az élet és a halál értelméről.