A lőpor, és a töltény. E két szó hallatán az emberek többsége ösztönösen megborzong, félelmet érez. Több mint három évtizeden át foglalkoztam a Nitrokémia Ballisztikai Laboratóriumában a lőporok, és töltények vizsgálatával, fejlesztésével, és ugyanennyi időt töltöttem, töltök el ma is e termék gyakorlatban történő felhasználásával kapcsolatban sportlőtereken. E két területen szerzett tapasztalataimat szeretném most közreadni, részletesen megismertetni minden érdeklődővel e két „titokzatosnak” ismert anyag természetét, jellegzetességeit. Ezek is az emberi elme alkotásai, a mi kezünkben válik veszélyessé, vagy barátságossá. Az emberi tudásszomj, kíváncsiság kimeríthetetlen, megismerve valamit válik az emberiség hasznára. Autósport – autóversenyzés. Mindenki számára összetartozó fogalmak. A sportban szerzett tapasztalatok jelennek meg a civil élet számára gyártott autókban. Nincs ez másképp a vadász, és sporttöltények gyárátsa területén sem. Gondoljuk csak el, egy élsportoló évente mintegy 12000 – 15000 db sörétestöltényt lő el. Az e töltények ellövése során tapasztaltak megjelennek a termelésben is, egyre jobb, hatásosabb töltényeket eredményeznek a vadászok, sportlövők számára.
Ismerjük meg alaposan azt a terméket amit naponta használunk. Ismerve minden alkotóelemét, jellegzetességét, természetét, bizton állíthatom, ezen ismeretek a gyakorlati felhasználás során is nagy segítséget fognak nyújtani. Vadászat – sportlövészet – FEGYELEM szorosan összetartozó fogalmak. Fegyver – töltény, és a felhasználó, az ember. Rendet, fegyelmet kíván, és minél alaposabban megismerjük, annál inkább visszahat magatartásunkra, viselkedésünkre az un. civil életben is.
Végezetül egy francia aforizmával kívánok jó szórakozást, hasznos időtöltést mindenkinek e könyv lapjainak forgatása közben:
„Gondolkodás nélkül tanulni kárbaveszett idő, tanulás nélkül gondolkodni veszélyes.”