Sokan és sokféleképpen magyarázzák az orosz-ukrán háború kitörésének előzményeit, okait, céljait és befejezésének lehetséges módozatait. Azt már nehezen ismerik el, hogy ez a háború a történelmi trendek és helyzet alapján elkerülhetetlen volt. Az elmúlt évtizedek egyetlen releváns kérdése nem az volt, hogy lesz-e háború - hanem az,
hogy mikor kezdődik. Az orosz-ukrán háború intellektuális előkészítése és elkerülhetetlenné válása akkor kezdődött, amikor az amerikai politikai közgondolkodásban felismerték Ukrajna földrajzi fekvésének fontosságát és ebből adódó stratégai-hadászati jelentőségét.
Függetlenül a geopolitikai aspektusoktól szögezzük le: ebben a háborúban két fehér, keresztény, ugyanahhoz a kultúrkörhöz tartozó népcsoport harcol egymással.
A körvonalazódó gazdasági-pénzügyi helyzet alapján a konfliktus legnagyobb vesztese várhatóan Ukrajna, Oroszország és az Európai Unió lesz. A háború nyertese a feszültséget évtizedek óta élező Egyesült Államok. A nemzetközi, gazdasági és kereskedelmi kapcsolatok teljes átrendeződése világszerte új és kiszámíthatatlan relációkat hoz létre.
Ezekkel az aktuális kérdésekkel is foglalkozik új kötetében Tóth Gy. László politológus, publicista, kommunikációs tanácsadó, az egyik legkonzekvensebb és legismertebb jobboldali szerző. Rendhagyó módon az írások egy része a politikailag korrekt gondolkodás- és beszédmód, valamint a liberális, emberjogi fundamentalizmus diktatúrája miatt
nyomtatásban nem jelenhetett meg.