A Modern magyar politikai rendszerek című sorozat célja azok történeti, szociológiai, illetve politológiai jellegű bemutatása. Az egyes kötetek nem az adott korszakok eseménytörténeti jellegű kül- és belpolitikáját, hanem a legtágabb értelemben felfogott intézményrendszerét, valamint működését mutatják be. Helyet kapnak továbbá a politikai élet azon intézményei és szereplői is, amelyek jogállásáról, funkciójáról és összetételéről szintén nem feledkezhetünk meg: a választójog és választási rendszer, a pártok, érdekcsoportok, országgyűlés, államfő, kormány, minisztériumok, közigazgatás, rendfenntartás, jogrend, valamint bíráskodás.
Az államstruktúra és maga az állam - különösen napjainkban - sokak számára nem túl vonzó fogalom. Pedig ismernünk kell mechanizmusát, mert mindennapjainkban körülvesz bennünket, és meghatározza az életünket.
A dualista állam szervezetéről szóló könyv esetében először vehet az olvasó kézbe olyan munkát, amely történészek, jogászok és politológusok kutatási eredményein építkezve egységes egészbe foglalja a dualizmus államáról és intézményeiről szóló fontos ismeretanyagot, az uralkodótól kezdve a törvényhozó és végrehajtó hatalmon, majd a közigazgatáson át a bíróságokig. A könyv kézikönyv, illetve tankönyv jellegű, az ismeretanyag átadására törekszik - de ezt olvasmányos, a szélesebb olvasóközönség számára is élvezhető formában teszi. Az eredmény nem holt struktúrák száraz bemutatása, hanem maga a megélt történelem, hiszen az intézményeket is hús-vér, érző és értő emberek működtetik.