Az Iparművészeti Múzeum egykori nagy sikerű, "Egyházi gyűjtemények kincsei" című kiállítása adta az ötletet: magyarországi egyházi és világi gyűjtemények válogatott tárgyaival bemutatni az ősi áldozatból átszellemült, misévé és úrvacsorává fejlődött istentisztelet kellékeit, a zsidó, katolikus, görög ortodox (és görög katolikus), evangélikus és református vallás tárgyait, melyekről az átlagember így vagy úgy hallott, többnyire látta is őket de ritkán tudja, milyen célt szolgálnak, s milyen hagyomány kötődik hozzájuk. Még a vallásos ember is csak a saját "hitének asztalát", a maga oltárát ismeri. A könyv tudós szerzői - pap, muzeológus, teológus egyaránt akad közöttük - nem a csaknem félszázados háttérbe szorítottságból előtörő vallásos hullámot kívánták meglovagolni.
Az ó- és újtestamentumi mitikus valóság, az áldozat, a megváltás és az istentisztelet nagy témáját követték nyomon, ahogy az az egyes vallások tárgyaiban máig tükröződik.
Amiről írnak, az épp annyira művelődéstörténet, mint vallási ismeret, és a művelt ateista számára éppoly érdekes, mint a hívő embernek.
Amit pedig az olvasó e könyvben láthat, az mindazoknak szól, akik vonzalmat éreznek az európai kultúra legjobb hagyományait őrző kézművesség és művészet iránt.