Jacques de Launay egyik könyve, A fasizmus végnapjai Európában néhány évvel ezelőtt megjelent magyarul. Charlier nevét még nem ismeri a magyar olvasó. Mindkét szerző szívesen foglalkozik a század történelmének titkaival, különösen a német nemzetiszocializmus kevésbé ismert szereplőivel, egyéniségükkel, lelki indítékaikkal.
A szerzőpáros a fasiszta biztonsági szolgálat egy tehetséges ügynökének, Alfred Naujocksnak személyiségét, tetteinek rugóit elemzi ebben a könyvében, az ő karriertörténetében vizsgálva a hitleri államgépezet egy metszetét.
A főszereplőből, a visszataszító, bár nem buta kamaszból huszonkét éves korára tökéletes parancsteljesítő funkcionárius lesz, kalandvágyát a történelem nagy színpadán elégítheti ki: ő szervezi a világháborút kirobbantó gliwicei provokációt, az ő műve a bordélynak álcázott híres "Kitty-szalon" nevű besúgóközpont, ő állt többek között a Harmadik Birodalom feketepiacai mögött, benne volt a keze Hitlerék hírhedt fonthamisításában. Különös véget ért, nem a törvény, hanem a sors keze sújtotta le.