"Bármennyire is tökéletes a magyar nép ötvözete, mégis szép és helyes dolog különböző népelemeink őstörténetének nyomozása. ez szabadít ki a nyomasztó egyedül vagyunk érzéséből, amely a lehangolódott és hitüket vesztett legjobbjainkat oly gyakran emésztette2 - írja László Gyula az előszóban.
Valóban a magyar nép eredete, összetétele mindig foglalkoztatta a kutatókat és az olvasókat egyaránt. A könyv szerzői - legújabb kutatási adataik alapján - azt a folyamatot kísérik végig, hogyan is illeszkedtek be a magyarságba a honfoglalás után csatlakozott, majd letelepített, keletről érkezett népcsoportok. E népek őstörténetének szálait nehéz kibogozni, hiszen sokuknál alig-alig hallunk valamilyen bizonyítékot arra, hogy valaha külön népként léteztek. Éppen a források hiánya miatt különböző magyarázatok is lehetségesek. Kitűnő összefoglalást adnak a szerzők a székelyek, blakok, kazárok, besenyők, jászok, palócok és a törökök magyarságba való ötvöződéséről.
Izgalmas és hasznos olvasmányt jelenthetnek a kötetben összegyűjtött tanulmányok mind a szakemberek, mind az érdeklődők számára.