A szocialista ipar vezetésével és tervezésével szemben állandóan fokozódó követelményeket támasztanak. Ez mindenekelőtt a tudományos-műszaki haladás megnövekedett dinamizmusának eredménye, amely az eszközök fokozódó felhasználása mellett olyan komplex döntéseket követel, amelyek hatása hosszú távon érvényesül és a szocialista racionalizálás intenzívebbé válásával a kombinátok és nagyvállalatok gazdasági növekedésének ütemét meghatározza. Mindez azt igényli, hogy az üzemi újratermelési folyamatot - dinamizmusának figyelembevétele mellett - alaposan és előre tekintve vizsgáljuk, annak érdekében, hogy a vezetés és tervezés döntéseit tudományosan alapozhassuk meg. Ezért kell a gazdasági tevékenység elemzését tökéletesítenünk és egyre jobban hasznosítanunk.
Ennélfogva jelentős az üzemi elemzés módszertani továbbfejlesztése is, amely statisztikai, illetve matematikai-statisztikai eljárások bevonásával éppen az okok feltárására irányul. Az újratermelési folyamatra hatást gyakorló különféle tényezők okairól szerzett objektív ismereteink előfeltételei annak, hogy mind a dolgozók tudatos cselekvése, mind pedig a vezetők tudományosan megalapozott döntései lehetővé tegyék a gazdasági tevékenység hatékony kialakítását. E tény követeli meg a matematikai-statisztikai eljárások alkalmazását az üzemi elemzésben, abból a célból, hogy segítségükkel - az okok és az okozatok összefüggéseiről - egzakt és lehetőség szerint mennyiségi adatokat nyerjünk. Másrészt, azért is szükséges ezen eljárások átfogó bevonása, hogy az üzemi elemzés bonyolult kérdéseire számítógép segítségével adhassunk racionális választ; ez szolgálja az üzemi tervezés koncepcionális előkészítését és további tárgyra irányítottságát.
A szerzők munkájukat azzal a törekvéssel írták, hogy hozzájáruljanak azoknak az elemzési feladatoknak a megoldásához, amelyek a döntések előkészítéséből, az üzemi célok kitűzéséből és megvalósításából adódnak.