Az e kötetben közreadott írások, cikkek, interjúk mindegyike pszichológiai indíttatású, ám mégis szerteágazó témájú azon egyszerű oknál fogva, hogy életünk szinte minden megnyilvánulásában jelen vannak a lelki tényezők. Talán nem haszontalan, hogy e cikkgyűjtemény kapcsán egy kicsit „körbejárjuk" a pszichológiát mint az emberrel foglalkozó tudományok egyikét.
Az emberiség ködös múltjában kereshetnők azt a felismerést, hogy az ember nemcsak testi, hanem lelki sajátosságokkal, tulajdonságokkal rendelkező lény. Mindenkire jellemzők bizonyos - csak rá érvényes - pszichés tulajdonságok, de valamennyiünkre illenek az emberiség egészére érvényes általános lelki megnyilvánulások is. Minden korban kutatták az egyes lelki megnyilvánulások okait, keresték magyarázatukat, hatásukat, eredményeiket.
A pszichológiai gondolkodás mondhatni egyidős az emberrel, ami nem azt jelenti, hogy a pszichológia mint tudomány ilyen nagy múlttal rendelkeznék, sőt, a pszichológia egyike a legifjabb tudományoknak, minthogy száz esztendős múltra tekinthet csak vissza. Mindebből következik, hogy az emberrel foglalkozó tudományok között legifjabbként még sok mindenre nem tud választ adni. Ez azonban nem zárja ki, hogy azokat az eredményeket, melyeket a pszichológia feltárt, ne lehetne hasznosítani a mindennapok gyakorlatában. A pszichológia alkalmazási területe rendkívül tág: a neveléstől, a munkán, a vezetésen, a gyógyászaton át, a politikán keresztül a művészetig ível az emberi élet számtalan megnyilvánulásában. Vagyis mindenütt, ahol emberi tevékenység folyik, ahol emberi kapcsolatok, hatások érvényesülnek, megfigyelhetők a pszichológia törvényszerűségei is.