A forrásgyűjtemény a felsőfokú társadalomtörténet- és történelemoktatás számára készült, de a Horthy-korszak iránt általában érdeklődők figyelmére is igényt tarthat.
Az 1930 és 1940 közötti szövegek hű tükrök: a történelmi korszaké, a hatalom és a társadalom viszonyáé, a korabeli közpolitikai nyelvezeté. A dokumentumértékűség volt alapvető szempontunk, ezért a szövegekbe akkor sem nyúltunk bele, amikor fogalmazásbeli, nyelvhelyességi, helyesírási hibákat érzékeltünk. A sajátos stíluselemek nem egyszer éppen abból az attitűdből adódnak, amellyel a korabeli társadalompolitika alanyait és feszültségteremtő körülményeit észlelték a gondoskodásra kijelölt intézmények és képviselőik.
A jegyzetelésnél az volt legfőbb megfontolásunk, hogy elsősorban azokhoz a személynevekhez, jogszabályokhoz, történelmi vagy társadalompolitikai tartalmú utalásokhoz, idegen szavakhoz, szakkifejezésekhez stb. fűzzünk magyarázatot, amelyek a szövegek mondandójának, gondolati ívének követéséhez és megértéséhez elengedhetetlenek. Egy általános műveltségi szintet feltételezve nem rendeltünk lábjegyzetet példának okáért sem Jókai, sem Darwin neve mellé. Azokat a kifejezéseket, neveket, amelyek több műben is előfordulnak, csak az első említésnél jegyzeteljük. A szövegekben eredetileg szereplő lábjegyzeteket kurziválva közöljük.