A belgyógyászati-sebészeti ápolástan az ápolói hivatás egyik legnagyobb szakterülete. Az ápolók pályájuk kezdetén a leggyakrabban a belgyógyászati vagy a sebészeti betegápolást választják. A sebészeti betegek ápolásához szükséges tudásanyag állandóan növekszik. A gyakorló ápoló számos olyan sebészeti kórismével és problémával szembesül, mely megkívánja a kórélettani és a pszichoszociális tájékozottságot, az aktuális ápolási diagnózisok és a kezelések ismeretét. Miközben az ápoló szerepe és felelőssége állandóan növekszik, addig a rendelkezésre álló idő csökken. A hatékony végrehajtás érdekében az ellátást meg kell tervezni és össze kell hangolni. A könyvben megtalálható ápolási tervek úgy vannak összeállítva, hogy segítsenek az ápolási feladatokat rangsorolni, hogy iránymutatóak legyenek, és biztosítsák az ellátás folyamatosságát a kórházi kezelés alatt és az elbocsátást követően.
A sebészeti betegek ápolása során az ápolói és az orvosi munka sokszorosan összefügg. Felismerve ezt a tényt, a könyv a műtéti eljárásoknak és/vagy az orvosi diagnózisoknak megfelelően lett kialakítva. Megtalálhatók benne a műtéti eljárás vagy a kórisme háttér-információiból tevődnek össze: kórokok vagy javallatok, klinikai megnyilvánulások, klinikai diagnosztikus leletek, ápolási diagnózisok, várható eredmények, ápolási feladatok és ezek indoklása, az elbocsátás tervezése és a folyamatos ellátás stratégiája.
Ehhez a munkához hozzájárultak a sebészeti-belgyógyászati ápolástan minden területének gyakorló szakápolói. Tudásuk, gyakorlati tapasztalatuk és igényességük tükröződik minden ellátási terv tartalmában.