A kötet magvát 1919 és 1921 között írt újságcikkei képezik, amelyeket még maga Rudolf Steiner adott ki A társadalmi szervezet hármas tagozódásának megvalósításacímű könyvben. Ezek megvilágítják a szocialista elméleteket, a marxizmust és a világtörténelmi eseményeket. További írások foglalkoznak a hármas tagozódás eszméjének alkalmazásával a gyakorlati életben. A kötetet kiegészítik a világháború idején született írások, valamint felhívások, memorandumok, amelyek a hármas tagozódás mozgalmát tükrözik.
A téma nálunk 1989-ig tabu volt. Rudolf Steiner hármas tagozódással foglalkozó művei közül eddig csak egyetlenegy jelent meg: A szociális kérdés lényege (GA 23.)
Hiánypótló könyvünket ajánljuk mindazoknak, akik a hármas tagozódást nemcsak emlegetni, de közelebbről megérteni is szeretnék.
Előző kiadványunk, az I. világháború okait vizsgáló Kortörténeti szemlélődések (GA 173.) megjelentetését 2014-ben kezdtük, és utolsó, hatodik kötete az év elején készült el. Ehhez időben is kapcsolódik könyvünk. Az írások nagy része a világháborút követő békekötés és a Weimari Köztársaság első évei alatt született. Ez a német történelem kevésbé ismert korszaka, pedig a monarchiát parlamenti demokráciával felváltó weimari nemzetgyűlés korának legdemokratikusabb alkotmányát hozta létre. Az akkor uralkodó közhangulatban nagyon is lehetségesnek tűntek olyan mélyreható változások is, amelyek során megvalósulhattak a steineri eszmék.