"Móricz sajátos munkamódszere miatt - írja Nagy Péter - igen nehéz pontos határvonalat húzni tanulmány és publicisztika, publicisztika és riport, riport és novella s bármelyik és a másik között. Így az itt közöltek közül is némelyiket egy más válogató talán más műfaji csoportba tenné. Magunk ahhoz próbáltuk tartani magunkat, hogy azokat a z írásokat gyűjtsük össze, amelyekben a gondolati elem az uralkodó vagy túlnyomó a közvetlen ábrázolással szemben - bár a közvetlen, novellisztikus vagy riportszerű ábrázolás gyakran ezekbe is betüremlik, s művészi ereje folytán nemegyszer látszólag nagyobb hangsúlyú.
A jelen gyűjtés Móricz elméleti-publicisztikai tevékenységének eddig legteljesebb gyűjteménye - megközelítőleg a teljessége. A korábbiakhoz képest különösen gazdagodott az anyag a korai írások tekintetében, mivel időközben a kutatás, elsősorban Móricz Miklós életrajzi tanulmányai tisztázták, hogy a Magyarország Vármegyéi és Városai című gyűjteményes sorozatból mely tanulmányok tekinthetők Móricz tollából származóknak, ezeket természetesen bevettük gyűjteményünkbe, mint mindazokat az írásokat, amelyek időközben napvilágot láttak, akár az író kéziratos hagyatékából, akár más forrásból."
Az Erkölcsi sarkantyú (Tanulmányok II) a gyűjtemény 1931-ig keletkezett írásait tartalmazza - folytatását A tizenkettedik órában (Tanulmányok III) címmel jelenteti meg a Szépirodalmi Könyvkiadó.