A Csinszkáról szóló életrajzi nagymonográfiámmal (Csinszka – a „Halálraszánt, kivételes virág”, Két Hollós Kiadó, 2016) elsősorban arra kívántam felhívni a figyelmet, hogy amennyiben kijelentenénk, hogy Boncza Berta személyében mindössze a „nagy zseni-költő”, Ady Endre feleségét, valamint – ezzel szoros összefüggésben – a „múzsaságon kívül semmi máshoz nem értő múzsát” lehet észrevenni, enyhén szólva is túloznánk.
Mindennek bizonyításaképpen ebben az első kötetemben igyekeztem Boncza Berta személyiségét reálisan, túlzott eszményítés, valamint minden alapot nélkülöző hazugságok nélkül, a nyilvánvaló tények alapján bemutatni az Olvasó számára: ebben a Csinszkáról szóló első könyvemben Ady Endre egykori feleségének életrajzi mozzanataira, különleges egyéniségének megismertetésére helyeztem a hangsúlyt, azzal a nem titkolt szándékkal, hogy bebizonyítsam, Boncza Berta személyisége jóval összetettebb volt annál, minthogy az utókor kizárólag múzsaként tekintsen rá.
Könyvbemutatóim alkalmával – melyeken Csinszka művészi tevékenységének jelentőségét több alkalommal említettem – a következőket is megkérdezték tőlem: Boncza Bertának voltak-e festményei, rajzai? Volt-e megjelent verseskötete, s azt honnan lehet beszerezni?
Ezeknek, s az ezekhez hasonló kérdéseknek a hatására született meg bennem a gondolat, hogy az életrajzi nagymonográfia után létjogosultsága lenne egy kimondottan Boncza Berta művészi tevékenységére koncentráló kötetnek is, melyből – az előző kötetnek folytatásaképpen – ismét kiderül, hogy Csinszkát egy tehetségtelen múzsánál sokkal többnek kell tekintenünk – az emberi vonatkozás mellett művészi tekintetben is.
Csinszka összes versének kiadása önmagában is időszerűnek bizonyult. Egyrészt azért, mert az 1931 karácsonyára megjelent, Boncza Berta verseit tartalmazó kiadvány (melyhez az előszót Vészi József írta) megjelenése óta a mai napig csaknem egy évszázad telt el, másrészt pedig azért, mert az imént említett verseskötet, valamint ennek a kötetnek a – Márffy Ödön Csinszkáról készült festményeit mellékletként tartalmazó – 2000-ben megjelent újrakiadása Boncza Berta verseinek csupán egy részét tartalmazza, egyéb művészeti alkotásai közül pedig egyet sem közöl.
Ebben a Csinszka összes verseit tartalmazó második kötetemben – azon túl, hogy Boncza Berta eddig ismeretlen verseit is közzéteszem – minden vers nyomtatott változata mellett megtalálható a versek eredeti (Csinszka keze nyomát magán viselő) kéziratos változata. De ez a kötet nem kizárólag Csinszka összes verseit tartalmazza, hanem Csinszka egyéb művészeti alkotásait is: festményeket, rajzokat, karikatúrákat – melyek szintén ismeretlenek voltak e kötet megjelenéséig. E művészeti alkotások tehát – a verskéziratok mellett – tovább színesítik ezt a kötetet, azt bizonyítva, hogy Csinszka nemcsak remek költő volt, de a festészethez, grafikához is kiválóan értett, hogy művészete valójában mennyire sokoldalú.
vastagandrea.blog.hu